פוליטיקה של ביטחון

הספר "פוליטיקה של ביטחון – אי יציבות קואלציונית ותפיסת הלחימה בטרור", מבקש לשרטט את גבולות ההשפעה של המערכת הפוליטית על סוגיות ביטחוניות – כיצד משפיעה הפוליטיקה על הביטחון? מה חלקה של הסביבה הקואליציונית על הכלים ההגנתיים אותם אנו מאמצים לחיקנו כדרך להתמודד עם טרור?

ספר זה מספק ניתוח לדרך ההתמודדות של ממשלות ישראל עם הטרור הפלסטיני, דרך המשקפיים הפוליטיות והציבוריות. בספר מתראיינים ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שרי הביטחון לשעבר איציק מרדכי ועמיר פרץ, וכן אלופים במיל' כמו אבי מזרחי, גבי אופיר ועמרם מצנע. בגילוי לב חושפים הבכירים על ההשפעות ההדדיות של שתי המערכות.

ההקדמה לספר נכתבה על ידי ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט. בהקדמה מתוודה אולמרט כי ישראל מנהלת קשרים ענפים עם ארגוני טרור מוכרים: "כל ממשלות ישראל ניהלו משא ומתן עם ארגוני הטרור ובדרך כלל גם נאלצו, או הרגישו נאלצות להגיע להסכמים שהיו כרוכים בוויתורים מפליגים לדרישות שלהם כתוצאה ממעשי טרור, בניגוד מפורש לדימוי שישראל ניסתה ליצור כמדינה שאיננה נכנעת".

מחבר הספר טל אלוביץ, יועץ וחוקר מדיניות ציבורית, לשעבר לוביסט באחת החברות הגדולות, מספר כי מפתיע לגלות עד כמה תהליך קבלת ההחלטות בנושאי ביטחון פרסונלי ולא עקבי: "בחינת קבלת ההחלטות בכל הקשור לטרור הפלסטיני לא יכולה להיות מנותקת מהבנת ההקשר הפוליטי. השניים שזורים זה בזה וכל מראוייני המחקר מעידים על מעורבות גדולה של הפוליטיקה בשיקולי תפיסת הביטחון אותה מאמצת ישראל. כשהדבר פוגש מערכת ביטחונית המוסדרת חלקית בחקיקה וחלקית בהחלטות ממשלה, הדבר מייצר מוטת שליטה גדולה מנושא בידי ראש הממשלה העשויה להיות בת ערובה לקשיים הפוליטיים"

הספר, בהוצאת "סגול ספרים", מופץ בגישה אלקטרונית פתוחה מתוך מטרה לקדם את השיח בדבר מערכת היחסים בין המערכת הפוליטית לבין האופן שבו מנהלת מדינת ישראל את הלחימה שלה בטרור הפלסטיני. רשימת המרואיינים המלאה בנספח א' לספר.

להורדה באפליקציית "עברית"
קישור להורדת קובץ EPUB לקריאה עצמאית באפלקציות הקריאה

לקריאה דרך דפדפן בפורמט PDF

לרכישת עותק פיזי ניתן לפנות במייל – tal@teca.co.il

 

Share:

×